O KLUBE / HISTÓRIA

Futbalový klub v Devínskej Novej Vsi vznikol v roku 1923 pod názvom ŠK Devínska Nová Ves. O pár rokov neskôr vznikol v Devínskej ďalší klub s názvom Rudá hviezda. V roku 1927 zmenil ŠK svoj názov na Slovan Devínska Nová Ves. V roku 1929 zanikla Rudá hviezda a prestal pôsobiť aj Slovan. Začiatkom roka 1930 však vznikol nový klub ŠK Slovan Devínska Nová Ves. Prvé futbalové ihrisko v Devínskej Novej Vsi bolo v štvrti Grba. Neskôr bolo ihrisko premiestnené za novú obecnú ľudovú školu. Súčasný štadión na Vápencovej ulici sa vybudoval svojpomocne v roku 1964. V obodobí druhej svetovej vojny postúpila Devínska Nová Ves medzi najlepšie bratislavské a okolité kluby.

V tom čase musel svoj názov prispôsobiť dobe na Športový oddiel Hlinkovej gardy Devínska Nová Ves (ŠOHG). Po vojne v roku 1945 začínali futbalisti Devínskej Novej Vsi v západoslovenskej divízii s mužstvami NitryPezinkuTopoľčianNových ZámkovHlohovca a Slovana Bratislava B. V povojnových rokoch mala Devínska Nová Ves veľmi dobré dorastenecké mužstvo. v ročníku 1946/47 hralo o titul majstra Slovenska. Až vo finále západnej skupiny podľahlo dorastu Spartaka Trnava. O úspešné účinkovanie v tomto období sa zaslúžil veľkou mierou dlhoročný predseda klubu Jozef Schrek. Od roku 1949 mal klub názov Sokol Devínska Nová Ves. S výkonnosťou futbalu to išlo dolu vodou. Vzostup nastáva opäť po roku 1953 (už TJ Lokomotíva Devínska Nová Ves).

V roku 1956 víťazí Devínska Nová Ves v juhozápadnej skupine krajského preboru. Dorast v tom čase postúpil do dorasteneckej ligy. O popularite futbalu v Devínskej Novej Vsi svedčí aj fakt, že v ročníku 1987/88 hralo až 7 mužstiev (3 žiacke, 2 dorastenecké a 2 dospelých). Spomedzi trénerov sa o rozvoj futbalu v Devínskej Novej Vsi zaslúžili Ján BalážLadislav HorváthMilan Moravec, Ing. Kmetz, Vojtech SkyvaKarol BorhyEmil PažickýKarol JoklJán TurnerMiroslav KucharičVladimír Hrivnák a iní. V roku 1993 sa TJ Lokomotíva premenoval na FCL Devínska Nová Ves. Futbalový klub je najpočetnejšou telovýchovnou organizáciou v DNV. Medzi najznámejších futbalistov z Devínskej Novej Vsi patrí Juraj Tóth, ktorý pôsobil v Slovane Bratislava. V sezóne 1999/2000 obsadila FC Lokomotíva 3. miesto v III. lige, čo je najlepšie umiestnenie klubu v histórii. O pár rokov neskôr sa klub prepadol až do V. ligy. V súčasnosti pôsobí FCL DNV v III.lige. V roku 2009 sa zúčastnili hráči Lokomotívy Walter RischerJuraj Šašík a Michal Polák Majstrovstiev Európy amatérov. Trénerom mužstva bol Ľubomír Bohúň.

V sezóne 2006/2007 sa hrala v Devínskej Novej Vsi V.liga. Lokomotíva DNV pod taktikou trénera Bohúňa sa chcela po vypadnutí so IV ligy rýchlo vrátiť o ligu vyššie kam by mala patriť a hneď sa jej to podarilo keď vyhrala V ligu keď s 32 zápasov len 3 krát prehrala a 29 krát sa radovala s vítazstva. 

V sezóne 2014/2015 sa Lokomotíva pod vedením trénera Jozefa Baloga stala víťazom IV. bratislavskej ligy skupiny A s právom postupu do najvyššej regionálnej bratislavskej ligy.

V aktuílnej sezóne pôsobí mužstvo v III TIPOS lige Bratislava